Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX85C20-TAP
BZX85C20-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX85C20-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 20V 1.3W DO41
Datasheet Download
BZX85C20-TAP.pdf
Availability of BZX85C20-TAP
QUANTITY
BZX85C20-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85C20-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX85C20-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)24 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX85C20-TAP
Related LinksBZX85C, BZX85C20-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX85C20-TAP Details Description
Related parts for BZX85C20-TAP
C0NN RCPT 15POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE E 171UH N27 datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf