Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX85C2V7-TAP
BZX85C2V7-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX85C2V7-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 1.3W DO41
Datasheet Download
BZX85C2V7-TAP.pdf
Availability of BZX85C2V7-TAP
QUANTITY
BZX85C2V7-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85C2V7-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX85C2V7-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX85C2V7-TAP
Related LinksBZX85C, BZX85C2V7-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX85C2V7-TAP Details Description
Related parts for BZX85C2V7-TAP
IC MPU M680X0 8MHZ 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ICL 1 OHM 20% 20A 22MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
BOOT TOGGLE SW W/M12-.75 THD BLK datasheet.pdf
RES 18 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 3.3V 12A 15A datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf