Fairchild Semiconductor BZX85C3V6
BZX85C3V6 picture photo
Mfg. Part Number
BZX85C3V6
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 1W DO41
Datasheet Download
BZX85C3V6.pdf
Availability of BZX85C3V6
QUANTITY
BZX85C3V6 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85C3V6
Internal Part NumberEIS-BZX85C3V6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±6%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX85C3V6
Related LinksBZX8, BZX85C3V6 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX85C3V6 Details Description
Related parts for BZX85C3V6
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS 6-MFSOP datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MOSFET DUAL GATE 12V 40MA SOT143 datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 110POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR DRV2605 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.82A 45.6 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf