Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX85C8V2-TR
BZX85C8V2-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX85C8V2-TR
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 1.3W DO41
Datasheet Download
BZX85C8V2-TR.pdf
Availability of BZX85C8V2-TR
QUANTITY
BZX85C8V2-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85C8V2-TR
Internal Part NumberEIS-BZX85C8V2-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX85C8V2-TR
Related LinksBZX85C, BZX85C8V2-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX85C8V2-TR Details Description
Related parts for BZX85C8V2-TR
CONN HEADER VERT 120POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 9C P 72" WHT JACKP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf