NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX884-B12,315
BZX884-B12,315 picture photo
Mfg. Part Number
BZX884-B12,315
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 12V 250MW SOD882
Datasheet Download
BZX884-B12,315.pdf
Availability of BZX884-B12,315
QUANTITY
BZX884-B12,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX884-B12,315
Internal Part NumberEIS-BZX884-B12,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX884-B12,315
BZX884-B12,315 Details Description
Related parts for BZX884-B12,315
MOSFET N-CH 30V 100A DPAK datasheet.pdf