Epson C-2 60.0020KC-P:PBFREE
C-2 60.0020KC-P:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
C-2 60.0020KC-P:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 60.0020kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 60.0020KC-P:PBFREE.pdf
Availability of C-2 60.0020KC-P:PBFREE
QUANTITY
C-2 60.0020KC-P:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 60.0020KC-P:PBFREE
Internal Part NumberEIS-C-2 60.0020KC-P:PBFREE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency60.002kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)20 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 60.0020KC-P:PBFREE
Related LinksC-2 60.0020, C-2 60.0020KC-P:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
C-2 60.0020KC-P:PBFREE Details Description
Related parts for C-2 60.0020KC-P:PBFREE
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LAMP INCAND S-8 BAYONET 28V datasheet.pdf
STARTR 3PHASE HYBRD 200-480V 16A datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.6K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT IR MOD BARE DIE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf