Epson C-2 77.2870KC-P
C-2 77.2870KC-P picture photo
Mfg. Part Number
C-2 77.2870KC-P
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 77.2870kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 77.2870KC-P.pdf
Availability of C-2 77.2870KC-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 77.2870KC-P Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 77.2870KC-P
Internal Part NumberEIS-C-2 77.2870KC-P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency77.287kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)20 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 77.2870KC-P
Related LinksC-2 77., C-2 77.2870KC-P Datasheet, Epson Distributor
C-2 77.2870KC-P Details Description
Related parts for C-2 77.2870KC-P
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.188DIA SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -110V 60QFN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf