Epson C-2 96.0060KC-P
C-2 96.0060KC-P picture photo
Mfg. Part Number
C-2 96.0060KC-P
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 96.0060kHz 20ppm 11pF 12 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 96.0060KC-P.pdf
Availability of C-2 96.0060KC-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 96.0060KC-P Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 96.0060KC-P
Internal Part NumberEIS-C-2 96.0060KC-P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency96.006kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)12 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 96.0060KC-P
Related LinksC-2 96., C-2 96.0060KC-P Datasheet, Epson Distributor
C-2 96.0060KC-P Details Description
Related parts for C-2 96.0060KC-P
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
IC DDR PLL ZD BUFFER 28-SSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.96 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH LATCH TO92 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 20% 310VAC AXI datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf