KEMET C0201C270K3GACTU
C0201C270K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0201C270K3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
C0201C270K3GACTU.pdf
Availability of C0201C270K3GACTU
QUANTITY
C0201C270K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0201C270K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0201C270K3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0201C270K3GACTU
Related LinksC0201C27, C0201C270K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0201C270K3GACTU Details Description
Related parts for C0201C270K3GACTU
LINE FILTER 3MH TYPE 25F datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGED W/PIN datasheet.pdf
EDGECARD CONN 8POS 2ROW .156" datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf