TDK Corporation C0402C0G1C090D020BC
C0402C0G1C090D020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C090D020BC
Brief Description
CAP CER 9PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C090D020BC.pdf
Availability of C0402C0G1C090D020BC
QUANTITY
C0402C0G1C090D020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C090D020BC
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C090D020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C090D020BC
Related LinksC0402C0G1, C0402C0G1C090D020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C090D020BC Details Description
Related parts for C0402C0G1C090D020BC
IC SCAN-TEST-DEV/TXRX 64-LQFP datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC 5PK CARD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf