TDK Corporation C0402C0G1C0R5B
C0402C0G1C0R5B picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C0R5B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.5PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C0R5B.pdf
Availability of C0402C0G1C0R5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C0R5B Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C0R5B
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C0R5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C0R5B
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C0R5B Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C0R5B Details Description
Related parts for C0402C0G1C0R5B
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ04A/AE04/AFJ04A datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 230V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SENSOR 40MM HALL GEAR TOOTH datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf