TDK Corporation C0402C0G1C120J020BC
C0402C0G1C120J020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C120J020BC
Brief Description
CAP CER 12PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C120J020BC.pdf
Availability of C0402C0G1C120J020BC
QUANTITY
C0402C0G1C120J020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C120J020BC
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C120J020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C120J020BC
Related LinksC0402C0G1, C0402C0G1C120J020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C120J020BC Details Description
Related parts for C0402C0G1C120J020BC
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A 8SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf