TDK Corporation C0402C0G1C130J
C0402C0G1C130J picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C130J
Brief Description
CAP CER 13PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C130J.pdf
Availability of C0402C0G1C130J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C130J Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C130J
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C130J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C130J
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C130J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C130J Details Description
Related parts for C0402C0G1C130J
DMM MINI PRO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
IC CPLD 2112LUTS datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf
9POS SZ 8 SHELL, PLUG,WC datasheet.pdf