TDK Corporation C0402C0G1C270J020BC
C0402C0G1C270J020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C270J020BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C270J020BC.pdf
Availability of C0402C0G1C270J020BC
QUANTITY
C0402C0G1C270J020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C270J020BC
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C270J020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C270J020BC
Related LinksC0402C0G1, C0402C0G1C270J020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C270J020BC Details Description
Related parts for C0402C0G1C270J020BC
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR CML UFAST 16-LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
7.5 CAMERA ENCL SRKIT,IP64 W/AIR datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FUS 600VAC DC F A MIDGET 1A TABS datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf