TDK Corporation C0402C0G1C5R1C
C0402C0G1C5R1C picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C5R1C
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C5R1C.pdf
Availability of C0402C0G1C5R1C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C5R1C Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C5R1C
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C5R1C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C5R1C
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C5R1C Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C5R1C Details Description
Related parts for C0402C0G1C5R1C
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS PLUG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
27000UF 6,3V 25,4X35 datasheet.pdf