TDK Corporation C0402C0G1C820G
C0402C0G1C820G picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C820G
Brief Description
CAP CER 82PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C820G.pdf
Availability of C0402C0G1C820G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C820G Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C820G
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C820G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C820G
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C820G Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C820G Details Description
Related parts for C0402C0G1C820G
CONN PLUG 3 POS SOCKET RT/ANGLE datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CABLE TIE STD WR BLACK 15.5" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 0804 datasheet.pdf
PF HDR ASSY SEAHORSE 4WALL datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 15A 250V datasheet.pdf
REEL CABLE STOP datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf