TDK Corporation C0402C0G1CR75C020BC
C0402C0G1CR75C020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1CR75C020BC
Brief Description
CAP CER 0.75PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1CR75C020BC.pdf
Availability of C0402C0G1CR75C020BC
QUANTITY
C0402C0G1CR75C020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1CR75C020BC
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1CR75C020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1CR75C020BC
Related LinksC0402C0G1, C0402C0G1CR75C020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1CR75C020BC Details Description
Related parts for C0402C0G1CR75C020BC
REGU 15A 24VIN 6.6V TO 12.8VOUT datasheet.pdf
LED 14-SEG 2DIG CA GRN RHDP .54" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT666 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 1S-10MIN DPDT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4100K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 250MA 1.235 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf