KEMET C0402C101J3GACAUTO
C0402C101J3GACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0402C101J3GACAUTO
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C101J3GACAUTO.pdf
Availability of C0402C101J3GACAUTO
QUANTITY
C0402C101J3GACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C101J3GACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0402C101J3GACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C101J3GACAUTO
Related LinksC0402C101, C0402C101J3GACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0402C101J3GACAUTO Details Description
Related parts for C0402C101J3GACAUTO
CONN HEADER .100" 52POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
DC EMI FILTER MODULE 36V 25A datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STARTER RELAY NO 4PIN 24V 40A datasheet.pdf