KEMET C0402C101K3GACTU
C0402C101K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C101K3GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C101K3GACTU.pdf
Availability of C0402C101K3GACTU
QUANTITY
C0402C101K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C101K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C101K3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C101K3GACTU
Related LinksC0402C10, C0402C101K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C101K3GACTU Details Description
Related parts for C0402C101K3GACTU
CONN RECEPT 10POS W/SOCKET CRIMP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIP 30POS .1" X .1" GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 12A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A TO277A datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf