KEMET C0402C102F5GALTU
C0402C102F5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C102F5GALTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C102F5GALTU.pdf
Availability of C0402C102F5GALTU
QUANTITY
C0402C102F5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C102F5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0402C102F5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C102F5GALTU
Related LinksC0402C10, C0402C102F5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C102F5GALTU Details Description
Related parts for C0402C102F5GALTU
IC DAC MULTI +5V 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20QFN datasheet.pdf
MOD ADSL/VDSL2 SPLIT FLTR 4B3T datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf