KEMET C0402C102J8RACTU
C0402C102J8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C102J8RACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C102J8RACTU.pdf
Availability of C0402C102J8RACTU
QUANTITY
C0402C102J8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C102J8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C102J8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)