KEMET C0402C103J4RACTU
C0402C103J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C103J4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C103J4RACTU.pdf
Availability of C0402C103J4RACTU
QUANTITY
C0402C103J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C103J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C103J4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C103J4RACTU
Related LinksC0402C10, C0402C103J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C103J4RACTU Details Description
Related parts for C0402C103J4RACTU
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SOCKET 5PIN FOR RK SER PCB datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 2A TSMT6 datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 729PBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 270 PF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf