KEMET C0402C103K4RACTU
C0402C103K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C103K4RACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C103K4RACTU.pdf
Availability of C0402C103K4RACTU
QUANTITY
C0402C103K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C103K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C103K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C103K4RACTU
Related LinksC0402C10, C0402C103K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C103K4RACTU Details Description
Related parts for C0402C103K4RACTU
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO263AB datasheet.pdf
THERMOSTAT 40 DEG C N/O FASTON datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK KIT BLUE 50/125 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
RES 150 OHM 2.5W .02% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V 3W datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf