KEMET C0402C104J4RALTU
C0402C104J4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C104J4RALTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C104J4RALTU.pdf
Availability of C0402C104J4RALTU
QUANTITY
C0402C104J4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C104J4RALTU
Internal Part NumberEIS-C0402C104J4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C104J4RALTU
Related LinksC0402C10, C0402C104J4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C104J4RALTU Details Description
Related parts for C0402C104J4RALTU
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 25MSMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 7W 2818 datasheet.pdf
4700UF 63V 22X50 datasheet.pdf