KEMET C0402C120J8GACTU
C0402C120J8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C120J8GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 10V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C120J8GACTU.pdf
Availability of C0402C120J8GACTU
QUANTITY
C0402C120J8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C120J8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C120J8GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C120J8GACTU
Related LinksC0402C12, C0402C120J8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C120J8GACTU Details Description
Related parts for C0402C120J8GACTU
REGULATOR 24V-3.3V 5A SIP CU ST datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DUALBAND ANT 2.4/5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 139MA 3.64 OHM datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2K OHM 10SIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf