KEMET C0402C123K5RAC7867
C0402C123K5RAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0402C123K5RAC7867
Brief Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C123K5RAC7867.pdf
Availability of C0402C123K5RAC7867
QUANTITY
C0402C123K5RAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C123K5RAC7867
Internal Part NumberEIS-C0402C123K5RAC7867
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C123K5RAC7867
Related LinksC0402C123, C0402C123K5RAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0402C123K5RAC7867 Details Description
Related parts for C0402C123K5RAC7867
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC 7POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 3POS CRIMP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIREMNT PLUG CONN 60 CONT OPEN E datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 12S datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf