KEMET C0402C123K8PACTU
C0402C123K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C123K8PACTU
Brief Description
CAP CER 0.012UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C123K8PACTU.pdf
Availability of C0402C123K8PACTU
QUANTITY
C0402C123K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C123K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C123K8PACTU
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C123K8PACTU
Related LinksC0402C12, C0402C123K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C123K8PACTU Details Description
Related parts for C0402C123K8PACTU
CONN SPRING CONT 38 POS .137 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf