KEMET C0402C151K4RACTU
C0402C151K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C151K4RACTU
Brief Description
CAP CER 150PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C151K4RACTU.pdf
Availability of C0402C151K4RACTU
QUANTITY
C0402C151K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C151K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C151K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C151K4RACTU
Related LinksC0402C15, C0402C151K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C151K4RACTU Details Description
Related parts for C0402C151K4RACTU
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V 1300MA SINGLE A datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 12MH 6A TRIPLE datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 37.38"W datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 54MM datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 2A KBP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL datasheet.pdf
SPDT PUSHBUTTON SPDT 16A 250V datasheet.pdf