KEMET C0402C152J3RACTU
C0402C152J3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C152J3RACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C152J3RACTU.pdf
Availability of C0402C152J3RACTU
QUANTITY
C0402C152J3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C152J3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C152J3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C152J3RACTU
Related LinksC0402C15, C0402C152J3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C152J3RACTU Details Description
Related parts for C0402C152J3RACTU
DIODE GEN PURP 800V 1A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X6S 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf