KEMET C0402C160J5GACTU
C0402C160J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C160J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 16PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C160J5GACTU.pdf
Availability of C0402C160J5GACTU
QUANTITY
C0402C160J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C160J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C160J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C160J5GACTU
Related LinksC0402C16, C0402C160J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C160J5GACTU Details Description
Related parts for C0402C160J5GACTU
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE NULL MODEM DB9M TO DB9F datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf