KEMET C0402C181M8RACTU
C0402C181M8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C181M8RACTU
Brief Description
CAP CER 180PF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C181M8RACTU.pdf
Availability of C0402C181M8RACTU
QUANTITY
C0402C181M8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C181M8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C181M8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C181M8RACTU
Related LinksC0402C18, C0402C181M8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C181M8RACTU Details Description
Related parts for C0402C181M8RACTU
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MONO MULTIVIBRATOR TSOT23-6 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
2 BTN SWITCH SINGLE SPEED 2NO datasheet.pdf
RES 147.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V POWER56 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
22UF 63V 6.3X12 85C AXI datasheet.pdf