KEMET C0402C182M3RACTU
C0402C182M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C182M3RACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C182M3RACTU.pdf
Availability of C0402C182M3RACTU
QUANTITY
C0402C182M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C182M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C182M3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C182M3RACTU
Related LinksC0402C18, C0402C182M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C182M3RACTU Details Description
Related parts for C0402C182M3RACTU
IDC CABLE - MDL14K/MC14G/MDL14K datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 6.35MM REFL TO72 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .200 TIN datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
2UF 100V 6.604X18.364 105C AXI datasheet.pdf