KEMET C0402C183K9PACTU
C0402C183K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C183K9PACTU
Brief Description
CAP CER 0.018UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C183K9PACTU.pdf
Availability of C0402C183K9PACTU
QUANTITY
C0402C183K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C183K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C183K9PACTU
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C183K9PACTU
Related LinksC0402C18, C0402C183K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C183K9PACTU Details Description
Related parts for C0402C183K9PACTU
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP datasheet.pdf
FIT-700 HEAT SHRINK TUBING 1=6' datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 220.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL AS1339 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
IC ALTIMETER I2C VERSION 8LGA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf