KEMET C0402C221K5GACTU
C0402C221K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C221K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C221K5GACTU.pdf
Availability of C0402C221K5GACTU
QUANTITY
C0402C221K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C221K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C221K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C221K5GACTU
Related LinksC0402C22, C0402C221K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C221K5GACTU Details Description
Related parts for C0402C221K5GACTU
IC REG MULT CONFIG ADJ 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.1A 220 MOHM SMD datasheet.pdf