KEMET C0402C221M4RACTU
C0402C221M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C221M4RACTU
Brief Description
CAP CER 220PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C221M4RACTU.pdf
Availability of C0402C221M4RACTU
QUANTITY
C0402C221M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C221M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C221M4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C221M4RACTU
Related LinksC0402C22, C0402C221M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C221M4RACTU Details Description
Related parts for C0402C221M4RACTU
CAP FILM 9100PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 3A 3.3V 5SMD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.5A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
TRIM KIT FOR TWO UMM5-0600-1500 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100' datasheet.pdf
635 TB RIS CLA BACK/ROW datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf