KEMET C0402C222K3RACTU
C0402C222K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C222K3RACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C222K3RACTU.pdf
Availability of C0402C222K3RACTU
QUANTITY
C0402C222K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C222K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C222K3RACTU
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C222K3RACTU
Related LinksC0402C22, C0402C222K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C222K3RACTU Details Description
Related parts for C0402C222K3RACTU
RECT BRIDGE 3-PHA 1000V 35A D63 datasheet.pdf