KEMET C0402C222K8RACTU
C0402C222K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C222K8RACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C222K8RACTU.pdf
Availability of C0402C222K8RACTU
QUANTITY
C0402C222K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C222K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C222K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C222K8RACTU
Related LinksC0402C22, C0402C222K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C222K8RACTU Details Description
Related parts for C0402C222K8RACTU
OSC OCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
BAG MOISTURE BARRIER 6X10" 100PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS SDL FLAT CABLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf