KEMET C0402C240J4GACTU
C0402C240J4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C240J4GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C240J4GACTU.pdf
Availability of C0402C240J4GACTU
QUANTITY
C0402C240J4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C240J4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C240J4GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C240J4GACTU
Related LinksC0402C24, C0402C240J4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C240J4GACTU Details Description
Related parts for C0402C240J4GACTU
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/ADJ 0.1A 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W SC73 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf