KEMET C0402C271J5GAC7867
C0402C271J5GAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0402C271J5GAC7867
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C271J5GAC7867.pdf
Availability of C0402C271J5GAC7867
QUANTITY
C0402C271J5GAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C271J5GAC7867
Internal Part NumberEIS-C0402C271J5GAC7867
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C271J5GAC7867
Related LinksC0402C271, C0402C271J5GAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0402C271J5GAC7867 Details Description
Related parts for C0402C271J5GAC7867
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 400MHZ 14DFN datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
REPLACEMENT GAS TUBE SURGE datasheet.pdf
1.25MM M ON 32AWG 450MM datasheet.pdf