KEMET C0402C271K5RALTU
C0402C271K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C271K5RALTU
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C271K5RALTU.pdf
Availability of C0402C271K5RALTU
QUANTITY
C0402C271K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C271K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0402C271K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C271K5RALTU
Related LinksC0402C27, C0402C271K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C271K5RALTU Details Description
Related parts for C0402C271K5RALTU
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM HYBRID 10-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
3/4 INCH DL HST RED 100/12" PKG datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M8 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 180MA 2.3 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf