KEMET C0402C273K9PACTU
C0402C273K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C273K9PACTU
Brief Description
CAP CER 0.027UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C273K9PACTU.pdf
Availability of C0402C273K9PACTU
QUANTITY
C0402C273K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C273K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C273K9PACTU
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C273K9PACTU
Related LinksC0402C27, C0402C273K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C273K9PACTU Details Description
Related parts for C0402C273K9PACTU
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IBC MODULE 9.6V 64A 600W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 390 OHM 4SIP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 24POS datasheet.pdf