KEMET C0402C300F3GACTU
C0402C300F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C300F3GACTU
Brief Description
CAP CER 30PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C300F3GACTU.pdf
Availability of C0402C300F3GACTU
QUANTITY
C0402C300F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C300F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C300F3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C300F3GACTU
Related LinksC0402C30, C0402C300F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C300F3GACTU Details Description
Related parts for C0402C300F3GACTU
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 11V SOT363 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.07A 190 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10A M25 datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf