KEMET C0402C331G5GACTU
C0402C331G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C331G5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C331G5GACTU.pdf
Availability of C0402C331G5GACTU
QUANTITY
C0402C331G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C331G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C331G5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C331G5GACTU
Related LinksC0402C33, C0402C331G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C331G5GACTU Details Description
Related parts for C0402C331G5GACTU
IC OTP 512KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 2.5V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TPUTTY 504 400CC PAIL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf