KEMET C0402C360J3GACTU
C0402C360J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C360J3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C360J3GACTU.pdf
Availability of C0402C360J3GACTU
QUANTITY
C0402C360J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C360J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C360J3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C360J3GACTU
Related LinksC0402C36, C0402C360J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C360J3GACTU Details Description
Related parts for C0402C360J3GACTU
Connector Header 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.25MSPS SMP 28SSOP datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST NO SC70-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf