KEMET C0402C390F8GACTU
C0402C390F8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C390F8GACTU
Brief Description
CAP CER 39PF 10V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C390F8GACTU.pdf
Availability of C0402C390F8GACTU
QUANTITY
C0402C390F8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C390F8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C390F8GACTU
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C390F8GACTU
Related LinksC0402C39, C0402C390F8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C390F8GACTU Details Description
Related parts for C0402C390F8GACTU
RES SMD 71.5 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 9A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-12 W/O STOPRING datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V CH 0805 datasheet.pdf