KEMET C0402C391K5RACTU
C0402C391K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C391K5RACTU
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C391K5RACTU.pdf
Availability of C0402C391K5RACTU
QUANTITY
C0402C391K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C391K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C391K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C391K5RACTU
Related LinksC0402C39, C0402C391K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C391K5RACTU Details Description
Related parts for C0402C391K5RACTU
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 10A 300VAC 10X38 FAST datasheet.pdf
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 24POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 23A TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 800MA 739.6 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf