KEMET C0402C392K3RACTU
C0402C392K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C392K3RACTU
Brief Description
CAP CER 3900PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C392K3RACTU.pdf
Availability of C0402C392K3RACTU
QUANTITY
C0402C392K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C392K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C392K3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C392K3RACTU
Related LinksC0402C39, C0402C392K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C392K3RACTU Details Description
Related parts for C0402C392K3RACTU
RES 7.68 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP 5V I/O 16-SOIC datasheet.pdf
CAVITY PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 6"XNH S XCS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 1A 30V datasheet.pdf