KEMET C0402C393K8RACTU
C0402C393K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C393K8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.039UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C393K8RACTU.pdf
Availability of C0402C393K8RACTU
QUANTITY
C0402C393K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C393K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C393K8RACTU
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C393K8RACTU
Related LinksC0402C39, C0402C393K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C393K8RACTU Details Description
Related parts for C0402C393K8RACTU
HOOK-UP STRND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
BOOT FULL PB 1/2-32 GRAY RFI datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
JT 42C 42#22 PIN PLUG datasheet.pdf
10000UF 100V 51X105 85C ST datasheet.pdf