KEMET C0402C393K8RACTU
C0402C393K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C393K8RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C393K8RACTU.pdf
Availability of C0402C393K8RACTU
QUANTITY
C0402C393K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C393K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C393K8RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C393K8RACTU
Related LinksC0402C39, C0402C393K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C393K8RACTU Details Description
Related parts for C0402C393K8RACTU
JUMPER-H1502TR/A3048Y/H1500TR 2" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 50W datasheet.pdf
FUSE 90A 250V UL datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
XBEEBATTERY PACK LITHIUM 6V 3 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf