KEMET C0402C471K5GACTU
C0402C471K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C471K5GACTU
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C471K5GACTU.pdf
Availability of C0402C471K5GACTU
QUANTITY
C0402C471K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C471K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C471K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C471K5GACTU
Related LinksC0402C47, C0402C471K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C471K5GACTU Details Description
Related parts for C0402C471K5GACTU
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CARD GUIDE OFFSET datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf